top of page

M2M HABERLEŞME SİSTEMİ

 M2M haberleşme genellikle internete bağlı cihazların, sensörlerin, ekipmanların veya diğer makinelerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Bu iletişim, veri toplama, analiz etme, bilgi aktarma veya kararlar alma gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

Örneğin, akıllı ev sistemleri, akıllı sayaçlar, endüstriyel sensör ağları ve otomasyon sistemleri gibi birçok alanda M2M iletişim kullanılır. Bu teknoloji, verimliliği artırabilir, iş süreçlerini optimize edebilir ve uzaktan izleme veya kontrol gibi işlevleri mümkün kılar.

M2M haberleşme, genellikle IoT (Nesnelerin İnterneti) kavramıyla ilişkilendirilir çünkü nesnelerin birbirleriyle ve internet üzerinden iletişim kurabilmesini sağlayan temel teknolojilerden biridir.

MACHINE TO MACHINE COMMUNICATION

Makineler kendi arasında mı konuşuyor?

Bu iletişim şekline göre iki cihaz arasındaki sıfır insan müdahalesi ile bilgi aktarımı gerçekleştirmektedir. Ancak yine de bazı istisnai durumlarda, az da olsa sunuculara ihtiyaç duyulmaktadır. Temel olarak bir M2M sisteminde; sensörler, kablosuz ağ veya hücresel iletişim bağlantısı, internete bağlı bilgisayar ana bileşenleri oluşturmaktadır. Ayrıca veri işleme için sistem yazılımı da M2M ana bileşenlerindendir.

Nedir ?

Sizin makinenin iq 'su kaç?

Kablolu iletişimde fiber optik, EtherCat veya koaksiyel kablolardan yardım alınmaktadır. Yerel alan ağı yanı LAN ağındaki cihazlar arasındaki iletişim de kablolu M2M iletişime örnektir. Kablosuz ağa yükseltilmesi için çok eski olan sistemlerde kullanımına rastlanmaktadır. Buna ek olarak kablosuz sinyallerin girişime açık olduğu sistemlerde de kablolu sistem tercih edilmektedir.

Kablolu Bağlantı

Sizin makineler de konuşuyor mu?

Kablosuz iletişim ise nesnelerin interneti ve loT olarak adlandırılan sistemde kullanımı ile karşımıza çıkmaktadır. Bu iletişim şekli radyo dalgalarından 5G teknolojisine karşı her alanda karşımıza çıkmaktadır. Radyo dalgası frekansı üzerinden iletişimi gerçekleştirilir. Böylece veri aktarımı sağlanmış olmaktadır.

Kablosuz Bağlantı

Makinelerinizi dinlediniz mi?

Machine To Machine Communication

M2M

Makineleriniz ile hiç konuştunuz mu
Makineler hangi dili konuşur?

Bizimle Daha Kolay

CZR , müşteri memnuniyetini ve kaliteli hizmeti öncelikli olarak benimseyen bir Bilgi Teknolojileri şirketidir. Misyonumuz, müşterilerimize inovatif çözümler sunmak ve ihtiyaçlarına yönelik en iyi ürünleri sağlamak üzerine odaklanmaktadır.

Daha Fazla Bilgi Almak için Bizi Arayın

bottom of page